شناخت ابزار مورد نیاز در تعمیر مبلمان (قسمت اول)

ابزار با کیفیت به خوبی تراز شده‌اند، با دقت تراش خورده‌اند، استادانه هماهنگ شده‌اند و در اثر حرارت دیدن، به خوبی سخت و محکم شده‌اند. با کمی مراقبت‌ ، ابزار با کیفیت برای شما یک عمر کار خواهند کرد. خریدن ابزار با کیفیت نیازمند کمی گشتن در بازار، مقایسه قیمت‌ها و کیفیت‌هاست. ابزار فروشی‌ها از یک ابزار، سه نمونه‌ی آن را دارند (خوب، بهتر، بهترین). از طریق مقایسه نمودن یک نمونه با نمونه‌ی دیگر به راحتی می‌توانید تفاوت میان یک ابزار با کیفیت و یک ابزار ارزان قیمت را تشخیص دهید. یک ابزار با کیفیت، به خوبی تراش خورده است. ابزار ارزان قیمت به نظر می‌رسد که در یک قالب ناقص قالب‌گیری شده‌اند. فلز به کار رفته در آن‌ها، زبر و تیز است و در بهترین حالت، ممکن است آن‌ها را سوهان کشیده باشند.

ابزار اصلی

در ادامه به معرفی ابزار اصلی می‌پردازیم که برای تعمیرات مبلمان چوبی لازم‌اند. اگر بودجه‌ی‌تان اجازه می‌دهد همه‌ی آن‌ها را یک‌جا خریداری نمایید. اگر نه، مجموعه ابزار اصلی شما می‌بایست شامل این ادوات باشد: لیسه نجاری، چکش، تعدادی پیچ گوشتی، کاتر، چاقوی کرافت، گیره در سه اندازه‌ی مختلف. 

لیسه نجاری

از یک کاردک که دارای تیغه‌ی محکمی باشد می‌توان به‌عنوان یک لیسه برای کنج‌های تنگ استفاده نمود. هم‌چنین وقتی از بتونه چوب استفاده می‌کنید کاردک یک ابزار مفید است. شابر دستی، جلاهای قدیمی را سریع  می‌تراشد تا به چوب خام (بدون روکش) برسید. لیسه مبلمان برای مبلمان و اثاثیه چوبی ساخته می‌شود و اصولا در مغازه‌های ابزار مختص مبلمان عرضه می‌شود. اگر نتوانستید چنین لیسه‌ای را بیابید یک لیسه‌ی تیغه‌ای تخت معمولی تهیه نمایید؛ این ابزار نیز خوب کار می‌کند. اطمینان حاصل نمایید که همیشه با استفاده از یک سوهان، لیسه‌ها را تیز نگه می‌دارید. لبه‌های لیسه نسبتا زود کند می‌شود؛ احتمالا مجبور خواهید شد در حین پرداخت کردن چوب، لیسه را دو یا سه بار تیز کنید.

چکش

ضربه زدن با چکش میخکش 0.368 کیلوگرمی نسبت به چکش استاندارد 0.453 کیلوگرمی آسان‌تر است. به طور کلی، شما به نیروی اضافه‌تری که چکش‌های سنگین‌تر ارائه می‌دهند احتیاجی ندارید . هم‌چنین چکش‌های کوچک‌تر می‌توانند داخل کنج‌های تنگ تر نیز بروند. چکش‌های یک سر گرد برای فلزکاری طراحی شده‌اند؛ یک سر این چکش‌ها گرد و کروی است تا با استفاده از آن، میخ پرچ‌ها را صاف کرد. سر نرم پتک‌های پلاستیکی یا چوبی برای پیش راندن اسکنه‌ها طراحی شده‌اند. شما هم‌چنین برای ضربه زدن به اجزاء چوبی برای این‌که در جای خود روند به پتک‌ها احتیاج خواهید داشت.

ابزارهای اندازه‌گیری

اره

اگرچه اره آهن‌بر برای بریدن آهن طراحی شده است، اما می‌تواند قطعات کوچک چوب را به دقت برش بزند. تیغه‌ی نازک این اره، چاک‌ها یا بریدگی‌های باریک و کم عرضی ایجاد می‌کند که یک مزیت بزرگ است. از یک اره آهن‌بر می‌توان برای بزرگ کردن شیار پیچ‌ها (یا ایجاد شیارهای جدید) و نیز برای بریدن فنرها، پیچ‌های سر تخت، پیچ‌های معمولی، میخ‌ها و سایر بخش‌های فلزی استفاده کرد.

 

برچسب ها :
نوسازی مبلمان رویه کوبی مبلمان رویه کوبی مبل ترمیم مبل تعمیر مبل تعمیرات مبل تعمیر مبلمان رویه کوبی تعمیرات مبلمان