شناخت ابزار مورد نیاز در تعمیر مبلمان (قسمت دوم)

تعمیر و رویه کوبی مبلمان کاری است که باید توسط ابزار مخصوص خود انجام شود. ابزار تعمیرات مبلمان بصورت دستی و برقی موجود است که البته کار با ابزار برقی ، سریع‌تر و آسان‌تر پیش می رود اما ابتدا باید طرز استفاده از ابزار دستی را یاد بگیرید و بعد سراغ انواع برقی آن بروید. در این مقاله، بهترین ابزار، که باید در کارگاه خانگی‌تان داشته باشید را معرفی می کند . البته این مقاله بخشی را نیز به معرفی ابزار فرعی اختصاص می‌دهد. ابزار فرعی برای انجام تعمیرات ضروری نیست اما می‌توانند مدت زمان کار را کاهش دهد.

مغار

برای انجام بسیاری از کارها، خریداری یک ست محتوی مغارهای کپل ( با تیغه‌هایی به عرض 0.31 ، 0.62 ، 1.27 و 1.90 سانتی‌متر) بهترین کار است. هم‌چنین می‌بایست یک مغار تخت با لبه مورب به عرض 1.27 سانتی‌متر نیز تهیه نمایید. این مغار می‌تواند داخل کنج‌هایی بشود که مغارهای کپل توانایی دسترسی به آن‌جا را ندارند. مقطع عرضی مغارهای خراطی داخلی و خارجی، گرد است. از این ابزار برای صاف کردن و توخالی نمودن داخل و خارج نقوش یا سطوح انحنادار استفاده می‌شود.

رنده

رنده قاچی بهترین وسیله برای صاف و هموار کردن چوب‌های رگه‌دار است. هم‌چنین برای بریدن و هم‌خوان کردن اتصالات چوبی به این ابزار نیاز خواهید داشت. در ضمن، هنگامی که در یا پنجره در چهارچوب خود گیر می‌کند با استفاده از این ابزار می‌توانید آن‌ها را از گیر دربیاورید. رنده‌ی کله چوب برای کندن پوست و هموار کردن در خلاف جهت رگه‌های چوب طراحی شده است نظیر انتهای یک تخته‌ی چوبی.

پیچ‌گوشتی

یک ست چهارتایی از پیچ‌گوشتی‌های دو سو و چهار سو، جوابگوی بیشتر کارهای باز و بسته کردن پیچ‌ها خواهد بود. پیچ گوشتی‌ها برای باز و بسته کردن پیچ‌ها طراحی شده‌اند هر گز از آن‌ها برای باز کردن درب قوطی کنسرو یا به عنوان وسیله‌ی علامت گذاری روی چوب یا به‌عنوان دریل استفاده نکنید. هنگامی که در حال تلاش کردن برای شل نمودن یک پیچ سفت هستید، هرگز با چکش به دسته‌ی پیچ‌گوشتی ضربه نزنید.


دریل

گیره

گیره‌ها برای تعمیر مبلمان، ابزار ضرروی هستند؛ احتمالا از گیره‌ها بیش از هر ابزار دیگری استفاده خواهید کرد. خوشبختانه گیره‌ها، ارزان قیمت هستند ( به استثنای پیچ دستی‌های چوبی ) لذا احتمالا استطاعت خرید یک ست خوب را خواهید داشت.

ابزارهای سمباده زنی

برای بیشتر سطوح، از یک تکه چوب مکعب شکل که روی یک وجه آن یک تکه نمد ضخیم چسبانده‌اید استفاده کنید؛ برای سطوح محدب از یک تکه اسفنج سفت که دور آن کاغذ سنباده پیچیده‌اید استفاده نمایید. مکعب‌های پلاستیکی که در بازار موجود هستند دارای دندانه‌های فلزی‌اند که کاغذ سنباده را در جای خود ثابت نگه می‌دارند لذا استفاده از این مکعب‌ها ممکن است آسان‌تر باشد.

تفنگ تزریق چسب

از این ابزار برای تزریق چسب به اتصالات چوبی که شل شده‌اند استفاده می‌شود . تفنگ چسب همانند یک سرنگ تزریق زیرپوستی عمل می‌کند. استفاده از تفنگ چسب موجب صرفه جویی در وقت می‌شود و شما را از بسیاری از دردسرها در هنگام تعمیر کردن اتصالات نجات می‌دهد.

پرز گیر

روغن جلا و انامل به آهستگی خشک می‌شوند این امر موجب می‌شود که پرز و گرد و غبار روی جلا بنشیند. برای پاک کردن گرد و غبار و پرزها باید یک پرز گیر بسازید. برای این کار، یک کبریت شومینه بردارید سر باروت‌دار آن را جدا کنید. مقداری صمغ را گرم کنید تکه ای از آن را بردارید، گلوله کنید و به سر چوب کبریت بچسبانید. برای برداشتن پرزها و گرد و غبار، گلوله‌ی صمغی را با دقت به پرزها تماس دهید تا آن‌ها را از روی سطح بردارد.

برچسب ها :
نوسازی مبل رویه کوبی رویه کوبی مبلمان تعمیر مبلمان تعمیر مبل تعمیرات مبلمان تعمیرات مبل رویه کوبی مبل